04. 09. 2023 — 1 minuta čtení

Fond peněžního trhu

Fond peněžního trhu
Jedná se o konzervativní způsob zhodnocení financí pro krátkodobé investování, obvykle do 1-3 roku. Podobný způsob využívají banky s volnými prostředky, kterými disponují. Můžeme říct, že je to alternativa spořících účtů a termínovaných vkladů. Tímto způsobem jsme schopni zúročit finance i našim investorům skrze podílové fondy peněžního trhu, který je nejvíce konzervativní.

Tento typ fondů je pro vás vhodný v případě, že preferujete nižší riziko a chcete udržet své peníze relativně likvidní, doba investování je obvykle do 1-3 let. Cílem peněžního trhu je udržovat stabilitu hodnoty investice a získávat mírný výnos z úroků. Dnešní výkonnost tohoto nástroje je kolem 6 – 6,5 % ročně.  

Daňové povinnosti  

K danění dochází, pokud vyberete všechny prostředky dříve než po 3 letech, a pokud je částka vyšší než 100 000 Kč. Danit nemusíte v případě, pokud své peníze vyberete až po 3 letech investování, nebo pokud vyberete v jednom kalendářním roce částku nižší 100 000 Kč. 

Pro koho nejsou vhodné 

Pokud své finance chcete investovat v dlouhodobějším horizontu jak do 3 let, pak tento produkt pro vás nebude ten správný, byla by spíše škoda nevyužít jiných nástrojů na trhu pro vyšší výnos. Nehodí se také pro investory, kteří chtějí využít dnešních poklesů pro zajímavé nákupy.

Čtěte také ...